Komorní scéna Aréna na festivalu Devět bran

22. 6. 2012


Komorní scéna Aréna z Ostravy se zúčastní festivalu Devět bran, což je multižánrový festival česko-německo-židovské kultury, který se od roku 2000 každoročně koná v Praze. Svůj název dostal podle díla Jiřího Langera Devět bran a jde o týden židovské kultury naplněný divadelními a filmovými představeními, koncerty, výstavami a přednáškami. Všechny tyto akce si kladou za cíl představit české společnosti židovskou kulturu jako stále živou a inspirující.

Nejmenší ostravské divadlo, Komorní scéna Aréna, přiveze do Prahy inscenaci hry Georga Taboriho Jubileum. Jde o brilantně napsanou hru, v níž ožívají hrůzy holokaustu, které jsou konfrontovány s naší přítomností. Tabori Jubileum napsal v roce 1983, kdy uběhlo padesát let od Hitlerova nástupu k moci, a bohužel, hra nijak nezestárla a je stále aktuální. Tabori totiž napsal grotesku o mrtvých i živých, o zločincích i jejich obětech, o smrti v plynových komorách, ale i o naději, že se prožité hrůzy už nebudou opakovat. I my dnes doufáme, stejně jako doufal Tabori, a stejně jako on vidíme, že hajlování zdaleka ještě nepatří jen minulosti.

Režisérem Taboriho Jubilea je André Hübner - Ochodlo (umělecký šéf Teatru Atelier v polských Sopotech a uznávaný interpret jidiš písní), jenž má židovské kořeny a jak sám říká, celou svou tvorbou se na ně snaží upozornit. Mimo jiné i tím, že zpívá písně, které jsou produktem židovské kultury a které tak znovu rezonují v prostoru, v němž byly před lety násilně umlčeny. Podle Ochodla se i tímto způsobem dají připomenout hitlerovská jubilea a těší ho zájem dnešního publika, který potvrzuje, že jidiš a klezmer jsou v Evropě, ale nejen v ní, opět doma.

Jubileum mělo svou českou premiéru v září 2010, derniéra se na prknech Komorní scény Aréna odehrála v dubnu 2012. Festival Devět bran je tedy opravdu poslední příležitostí tuto inscenaci shlédnout.

Gerog Tabori: Jubileum, režie: André Hübner-Ochodlo
15. června 2012 v Divadle pod Palmovkou v 19.00 hodin.

 

Komorní scéna Aréna na festivalu Devět bran