Rok nových nadějí - tisková zpráva

27. 1. 2012

TISKOVÁ ZPRÁVA

Komorní scéna Aréna pravidelně v posledních letech boduje v anketě divadelních kritiků Ceny Alfréda Radoka a objevuje se mezi 10 ti nejúspěšnějšími divadly České republiky. Je vysoce hodnocena za svou přínosnou dramaturgii, vyváženost a kvalitu hereckého souboru.

Blíží se již sedmá divadelní sezóna, kdy Komorní scéna Aréna sídlí v rekonstruovaných prostorách budovy Knihovny města Ostravy u Sýkorova mostu. Chystaná divadelní sezóna 2011/2012 nazvaná ROK NOVÝCH NADĚJÍ aneb ČTYŘIKRÁT POPRVÉ bude zcela mimořádná.

Nové naděje provázejí lidstvo od nepaměti. Zpravidla jsou příslibem příchodu nových časů, které mají být lepší, než byly ty staré. Nové časy pak skutečně přijdou, ale mnohdy se v nich žije ještě hůř než v těch předešlých. A to je ta chvíle, kdy se opět zrodí nové naděje. Nové naděje takto hýbou dějinami a zdá se, že jsou věčné. A právě na tyto naděje se chceme v nové sezóně podívat očima současných dramatiků. Našim divákům představíme čtyři české premiéry.

Prvním titulem je hra americké dramatičky Naomi Wallace Blecha. Její děj se odehrává v době londýnského Velkého moru, který si nejvíc obětí vyžádal v letech 1665 - 1666. Na příběhu čtyř lidí, kteří jsou přinuceni společně prožít karanténu, sledujeme, jak se v dobách epidemie prolamují společenské bariéry a ruší stávající sociální pořádky. Urození manželé svou karanténu zrovna končí, když je v jejich domě překvapí nezvaní hosté - námořník a dvanáctileté děvče. Morová stráž si těchto nových příchozích všimne a čtyřicetidenní karanténa je uvalena na všechny přítomné. Hra má silný lyrický náboj i vybroušený humor, ale také nosný příběh s překvapivým rozuzlením. V režii Petera Gábora se tedy můžeme těšit na skvělou hereckou inscenaci.
Druhým titulem je hra S nadějí, i bez ní, jejímž autorem je dramaturg KSA Tomáš Vůjtek.Hra čerpá ze životních osudů Josefy Slánské, vdovy po popraveném prvním tajemníkovi Komunistické strany Československa. Rudolf Slánský byl odsouzen v rámci velké stranické čistky, která na Stalinův příkaz probíhala ve všech satelitních zemích tehdejšího sovětského bloku a nevyhnula se ani Československu. Hra je reflexí hrůzných dějin českého komunismu (který měl být nadějí pro všechny sociálně utlačované) a potažmo našich moderních dějin vůbec, neboť je dovedena až do devadesátých letech minulého století. Tato reflexe je ale vedena s humorem, který je často sarkastický, místy i hodně černý, a dává nám tak možnost vymezit se k situacím, které sledujeme. V režii Ivana Krejčího to bude další luxusní příležitost pro jednu herečku a dva herce.
Třetím titulem je kompilace dvou her Helmuta Kajzara Paternoster a Chlív. Kajzar je jedním z tvůrců moderního polského divadla a jeho odkaz je dnes znovu zdůrazňován. Obě grotesky těží z komunistických experimentů v zemědělství (nadějní vědci tehdy chtěli poroučet větru i dešti) a bizarního Stalinova kultu. Motiv návratu ztraceného syna pak konfrontuje komunistickou budovatelskou perspektivu s obrazem patriarchální vesnice, která přetrvává všem režimům navzdory. Genetické pokusy a víra v štědrovečerní zázrak, kdy i krávy promlouvají lidským hlasem, dotvářejí kolorit vesnice z počátku padesátých let minulého století. V inscenaci se představí celý soubor v režii Janusze Klimszy. Můžeme se tedy těšit na herecký koncert, jak jsme jej zažili v Proroku Iljovi, Svatbě či Brenpartiji.
Posledním titulem je hra Nikolaje Koljady Amigo. Jeden z nejhranějších současných ruských dramatiků ve své hře přivádí na scénu mírně nekonvenční rodinu, která má zálibu v orientální poezii, ale i v tradičním popíjení vodky. Byt, který mají vyklidit pro nového majitele, připadne bývalé pornoherečce, která se navíc podobá jejich zesnulé dcerce. Hra v sobě nese velké tajemství (našim skalním divákům se v této souvislosti jistě vybaví Shepardovo Pohřbené dítě) i značnou dávku ruské melancholie, kterou vyvažuje osvěžující humor. Chytře a vtipně napsané drama pro sedm herců ožije na jevišti Arény opět v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího.
 

Rok nových nadějí - tisková zpráva