2013-03-27

Nikolaj Vasiljevič Gogol v 19. století netušil, že jeho vize budou žít i ve věku našem

Gogolovi hráči jsou příležitostí pro herecký soubor, a také pro režiséry, aby se blýskli nápady, jak vést paralelu mezi carským a dnešním Ruskem.
V ostravské Aréně, v jednom z nejlepších českých divadel, je nastudoval umělecký šéf Ivan Krejčí.
Rozpětí koncepcí v Hráčích je veliké: od odpudivé a kruté zaostalosti Sergeje Fedotova v jeho permském Divadle U mostu až po propadák – nikoli výsměch šupáků podvodnické noblese Ichareva, nýbrž posměch režiséra Roberta Belana vnějším příznakům nenapravitelného Ruska v Uherském Hradišti.

O vykutálenosti světa

Aréna disponuje hereckým týmem, jakým se nemůže pochlubit žádné jiné české divadlo. To platí i o ženské části souboru, i když v Hráčích žádná jeho zástupkyně příležitost nemá. Jediným ženským jménem v té komedii je Adelaida Ivanovna – mistrovsky cinknutý balíček karet.
Icharev s čerstvě naloupenými sedmdesáti tisíci přijede do ošuntělého hotýlku v guberniálním městečku a opojený úspěchem je odhodlán oškubat další kořist: partičku podivných individuí s mozkem Utěšitelem. Ještě netuší, že za jejich primitivností je ukryta klidná síla dobře sehraného týmu vykutálených podvodníků. Podcenění soupeře vede k hořkému konci.
Někdy se Icharev (Josef Abrhám) v režijních výkladech oběsí, jako v nejslavnějších českých Hráčích Ladislava Smočka v Činoherním klubu, jindy se jen zblázní. Krejčí se spokojil s upřímným nářkem podvodníka nad zkažeností světa kolem něj.
Z jeho úst je to režisérem dobře promyšlený sarkastický škleb nad situací tady a teď, v Česku, kde ještě včerejší polobohové a tvořitelé rekordů v preferenčních bodech sympatií nepokrytě odhalili vlastní tvář a vytrvalé upřednostňování zločinu, jehož jsou součástí. Inu – hráči. Mám dosazovat jména?

Koncert pro osm hlasů

Režisér dbal na čistotu zevnějšku a o to větší ušpiněnost charakterů. Mistrovskou práci odvedl Albert Čuba v roli Ichareva. Rovnocenné výkony odvádí trojice jeho „spoluhráčů“ – Marek Cisovský (Utěšitel), Josef Kaluža (Švochněv) a René Šmotek (Krugel). Extratřídu doplňuje Michal Čapka v roli židovského majitele hotýlku.
Tým na place u karetního stolu jistí Pavel Cisovský (napravený karbaník Glov starší), Vladislav Georgiev (bankovní úředník Zamuchryškin) a jediný Icharevův spolupodvedený, k oškubání i ve hře určený Glov mladší (Vlastimil Burda). Podotkněme, že nepřekonatelným zůstává překlad Hráčů Leoše Suchařípy.

Právo 22.3.2013