Alena Sasínová-Polarczyk

Alena Sasínová-Polarczyk

Narodila se na Valašsku do rodiny MUDr. Miroslava Sasína a jeho ženy Drahomíry jako třetí dítě 18. března 1959, čímž vplula do znamení Ryb. Vystudovala od gruntu základní školu, z části pak gymnázium, až konečně absolvovala šestiletý hudebně dramatický obor na Státní konzervatoři v Ostravě u profesorky Dagmar Veselé.


Zprvu se vyžívala v cimbálové muzice Javořina a v amatérském divadelním souboru v Rožnově pod Radhoštěm, poté ji využili i na gymnáziu v Rýmařově v poetickém souboru „Rýma“. Její profesionální dráha začala v Těšínském divadle v Českém Těšíně (1978 – 1991) a pokračuje v ostravských divadlech. Nejprve v Národním divadle moravskoslezském (1991 – 1994), dále v Divadle Petra Bezruče (1994 – 2007) a v současné době v Komorní scéně Aréna.
Kromě činohry hostovala též v operetě NDM (Hledám děvče na boogie-woogie, Řek Zorba) a v opeře NDM (Lancelot a Kominíček).


Byla nominována na Cenu Thálie 2007 za mimořádný činoherní výkon za roli Iriny Arkadinové v Čechovově Rackovi a na Cenu Thálie 2011 za roli paní Snelgravové v inscenaci Blecha. Za roli nazvanou Ona v inscenaci S nadějí, i bez ní se dostala do širší nominace Cen Thálie, mezi 10 nejlepších výkonů roku.
Za tuto roli ale nakonec obdržela Cenu Českého divadla a "stříbrnou“ příčku v Cenách Alfréda Radoka. Rovněž byla za roli Josefy Slánské v rozhlasové verzi hry S nadějí, i bez ní nominována na cenu Neviditelný herec v Českém rozhlase.


Svůj hlas propůjčuje v dabingu i v komentářích. Hojná je také její spolupráce s rozhlasem. V minulosti natočila několik televizních a filmových rolí:
Inscenace: Odsouzen k životu, Svěrací kazajka, Vrhači nožů, Zuzana a Emílie, Bludiště, Píseň o lítosti, Erotický triptych, Arrowsmith, Kdes byla dnes v noci, miláčku?; Čerte, drž se svého kopyta!


Seriály: O ztracené lásce, Strážci duší, Vodáci, Hříšní lidé města brněnského
Filmy: Sluneční stát, Kobova garáž, Podvraťáci, Kozy léčí


Spolupráce na hudebních pořadech: Setkání pod lucernou, moderování pořadů Kdyby ty muziky nebyly a Kavárnička dříve narozených

Gertruda
Matka, Vrátná
Smrt, Císař
Lotte, jeho žena
Matka Balabisová
Irina Arkadinová, provdaná Treplevová, herečka
Ernestina van Veenová
Maggie May Doorlenová, Porciina teta
Raněvská
Ludmila Spiridonovna Brandachlystová
Paní Darcy Snelgravová
PATERNOSTER - Matka
CHLÍV - Mientová
Žaneta
Žena 4, matka matky a babička dětí
Natálie Ivanovna (Naty), jeho sestra
Vlastička
Matka Balabisová
Paní Helena Alvingová
Bytná, Maja žebračka
KUPLÍŘKA, madam Prošoupaná
Anna, jeho žena
BERÁNKOVÁ, teta Pulcova
PANÍ SÖRBYOVÁ, hospodyně továrníka Werleho
ALLA, herečka
HELENA, předsedkyně
ABATYŠE
PAMFILA, STAŘENA, DÁMA (+ STARŠÍ PLAČKA)
18
Alena Sasínová-Polarczyk